Cilt Önerileri

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

‘Komedon’ adıyla da bilinen siyah noktalar genellikle yüz, boyun ve gövde bölgesinde ortaya çıkan, cildin gözeneklerini tıkayan, yoğun sebum üretiminin neden olduğu sık görülen bir sorundur. Sebum birikimi ve yağ oranındaki artış aynı zamanda iltihaplanmaya veya cilt enfeksiyonuna sebep olarak akne oluşumunu yaratabilir. Bu yüzden siyah nokta tedavisine erken başlamak önemlidir.

Cilt problemlerinden en yaygın olan siyah noktaların en çok sorulan sorularından birisi yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer sorusudur. Cildi soğuk su ve nötr sabunla yıkamak, peeling yapmak ve cildin yağlılığını azaltmak için yeşil kil gibi doğal ürünler kullanmak bu soruna karşı en sık başvurulan yöntemlerdir. Vücudun daha sağlıklı ve homojen bir hale gelebilmesi ve siyah noktaların giderilmesine katkı sağlamak için tüm bunlar önerilebilir. Bu yöntemler ayrıca sivilce oluşumunu engellemesi bakımından da etkilidir.

Yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer sorusu için derinlemesine cilt temizliği, kimyasal ya da kristal peeling ve mikro iğneleme gibi estetik tedaviler de siyah noktaların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Fakat genellikle düzenli olarak yapılan günlük cilt bakımının yeterli olmadığı durumlarda bu yollara başvurmak daha doğru olacaktır. Bu işlemlerin dermatologlarca veya estetik konusunda profesyonel bir uzmanca belirlenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir

Yüzdeki siyah noktalar nasıl temizlenir bunun için dikkatli bir yol izlemek önemlidir. Öncelikle onları sıkmanın doğru olmadığını bilmelisiniz. Çünkü bu teknik yanlıştır ve ciltte tahriş, kızarıklık gibi sorunlar yaratır. Bu nedenle evde yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer sorusu için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Yüzünüzü her sabah soğuk ya da ılık suyla ve yumuşak bir sabunla yıkayın.
 2. Yaklaşık 3 dakika boyunca hafif dairesel hareketler yaparak cildnizi pul pul temizleyin.
 3. Yaklaşık 5 dakika boyunca cildinize buhar uygulayın. Cilt üzerinde fazlaca nem birikene kadar bu tekniği tekrarlayın.
 4. İşaret parmaklarının uçlarını steril gazlı bezle sarın ve hafif hareketler yaparak, kızarıklık ya da tahrişe neden olmadan, siyah noktaların görüldüğü bölgelere basınç uygulayın.          Bu işlemden sonra cildin yüzeyinde biriken sebumu yok etmek için yüzünüzü ılık veya soğuk suyla yıkayın.
 5. Disk pamuk kullanarak siyah noktaların görüldüğü bölgelere tonik sürün.
 6. Cilt tipiniz için üretilmiş güneş kremi kullanın.

Eğer tüm bunlara rağmen siyah nokta sorunu devam ediyorsa, prosedürleri durdurmalı ve uygun tekniği uygulayacak bir profesyonelden yardım alınmalıdır.

Siyah Noktalar İçin Günlük Temel Bakım

Siyah noktalara karşı mücadele ederek cildi daha uzun süre nemli ve sağlıklı tutmak için bazı günlük bakım rutinlerini tekrarlamak gereklidir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Yüzünüzü Her Gün Yıkayın

Her gün yüzünüzü yıkayarak güne başlamak, cildin yağlılığını azaltması ve siyah noktaları daha hızlı yok etmesi için çok önemlidir. Bu işlem gözeneklerin açılmasına yardımcı olmasının yanı sıra yeni siyah noktaların ortaya çıkmasını ve sivilcelerin daha belirgin bir hale gelmesini engeller.

Yüz bölgesini doğru şekilde temizlemek için soğuk su ve cilt tipine özel, nötr bir yüz sabunu ya da temizleme losyonu kullanmak gerekir. Sabunu yüzünüze sürdükten sonra, parmak uçlarınızla yaklaşık 3 dakika boyunca hafif dairesel hareketlerle masaj yapmalısınız. Ardından suyla yüzünüze temizledikten sonra, bölgeyi ovalamadan, yumuşak bir havluyla fazla suyu almanız yeterlidir.

Yüzünüzü günde 2 defadan fazla yıkamamaya dikkat etmelisiniz. Daha fazlası cildi kurutabilir. Cilt, bu kuruluğu telafi etmek için daha fazla yağ üretir ve fazla yağ, siyah noktalara, iltihaplanmaya veya kızarıklığa neden olabilir.

 1. Peeling Yapın

Bu işlem, cilt tabakasında biriken ölü hücreleri yok etmesinin yanı sıra yağ ve sebum üretimini azaltmaya yardımcı olduğu için mutlaka haftada bir kez, düzenli olarak yapılmalıdır.

Evde Hazırlayabileceğiniz Basit Bir Peeling Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı esmer şeker, tuz veya kahve telvesi.
 • 1 yemek kaşığı badem yağı.

Hazırlanışı ve Kullanışı

 • Malzemeleri temiz ve kuru bir kaba koyarak karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürerek parmak uçlarınızla 5 dakika kadar hafifçe masaj yapın.
 • Özellikle göz altlarına dikkat etmek yaralanmalara neden olmamak için önemlidir.
 • Son olarak, soğuk veya ılık suyla yüzünüzdeki maskeyi temizleyin ve cildi ovalamadan yumuşak bir havluyla kurulayın.

Bu işlemi cildinize uygulandığınızda kan dolaşımı artar ve cilt katmanları derinlemesine temizlenerek siyah noktaların daha hızlı yok edilmesi sağlanır.

 1. Yüzünüze Buhar Uygulayın

Buhar, cilde temas ettiğinde gözeneklerin genişlemesine neden olur, cildi nemlendirir, kan dolaşımını artırır ve sonrasında uygulanacak krem ve maskelerde bulunan etken maddelerin emilimini kolaylaştırır. Bütün bunlar, mevcut siyah noktaların çıkarılmasına yardımcı olur ve yenilerinin ortaya çıkmasını engeller.

Tekniği şu şekilde uygulayabilirsiniz:

 • Kaynar suyu geniş bir kaba koyun.
 • Başınızı bir havluyla örtün.
 • Yaklaşık 5 dakika, uygun bir mesafede durarak çıkan buharın yüzünüze yapışmasını sağlayın.

Dilerseniz ortama farklı bir hava sağlaması için hoşunuza giden bir bitkisel yağı 2 – 3 damla kadar suya ekleyebilirsiniz.

 1. Yeşil Kil Maskesi

Yeşil kil, cildin en dış tabakasında biriken toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Bu bakımdan karma ve yağlı ciltler için güçlü bir temizleyicidir. Ayrıca yeni siyah noktaların oluşumunu sağlayan kirleri ve fazla yağı giderir.

Yeşil Kil Maskesi Nasıl Uygulanır?

 • 2 yemek kaşığı kil ile yarım fincan buzlu papatya çayını homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın.
 • Elde ettiğiniz maskeyi, tedavi etmek istediğiniz bölgeye uygulayın ve yaklaşık 30 dakika etki etmesini bekleyin.
 • Parmak uçlarınızla dairesel hareketler yaparak kilin iyice emilmesini sağlayın.
 • Temizlemek için soğuk su kullanın.
 • Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.
 1. Aloe Vera Maskesi

Aloe vera, besleyici, yenileyici ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Ciltte biriken yağ ve kirlerin giderilmesine yardımcı olur ve yeni siyah noktaların ortaya çıkmasını engeller. Bu bakımdan yağlı ciltler için harika bir seçenektir.

Uygulaması basittir:

 • Aloe yaprağının içindeki jeli çıkarın ve doğrudan tedavi edilecek bölgeye uygulayın.
 • Yaklaşık 30 dakika etki etmesini bekleyin.
 • Uçucu yağlar cildi yatıştırmaya ve yenilemeye yardımcı olduğu için 5 damla papatya yağı, lavanta yağı veya kuşburnu yağı ekleyebilirsiniz.
 • Son olarak maskeyi soğuk suyla yüzünüzden çıkarın ve cildi ovalamadan yumuşak bir havluyla kurulayın.

Cilt üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu için bu maske kil maskesinden hemen sonra, haftada bir kez yapılabilir.

 1. Doğal Bir Tonik Kullanın

Tonik, su, sabun veya temizleme losyonu ile çıkarılamayan daha derindeki kirleri ciltten çıkarmaya yardımcı olan bir maddedir. Ayrıca yağlılığı azaltma ve cildin pH’ını kontrolde tutma işlevine sahiptir. Bu yüzden siyah noktaların tedavisinde etkin olarak kullanılır.

Evde Hazırlayabileceğiniz Bir Tonik Tarifi

Malzemeler

 • 1 bardak buzlu papatya çayı.
 • 5 damla çay ağacı yağı.

Hazırlanışı ve Kullanışı

 • Malzemeleri temiz ve kuru bir kapta karıştırın ve bir pamuk yardımıyla tüm kirler temizlenene kadar cilt üzerinde gezdirin.
 • Bu toniği sadece kirleri gidermek için değil, aynı zamanda yatmadan önce makyaj temizliği için de kullanabilirsiniz.
 1. Her Gün Güneş Kremi Kullanın

Akne izleri sonucu oluşabilecek cilt lekelerini önlemek ve cildi UVA ve UVB ışınlarına karşı korumak için günlük güneş kremi uygulaması şarttır. Güneş kremi kullanımı cildin yaşlanmasını önler ve ayrıca cilt yağını azaltmaya yardımcı olur. Bunun sonucunda sebum üretimini ve siyah nokta görünümünü azaltır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu