Cilt Önerileri

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Nasıl Tedavi Edilir? *2021

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir? Sivilce, lekeler veya akne olarakta bilinen, genellikle gençlerde görülen bir cilt şikayetidir, Sivilce Nasıl Geçer diyenler için, bu hemen düzelecek bir durum değildir. Bu sivilceler herhangi bir zamanda, birçok kişide görülebilir. sivilce esas olarak ciltteki yağ bezleri ölü deri hücreleri ve yağ ile tıkandığında ortaya çıkar. Bu, beyaz noktaların, siyah noktaların veya sivilcelerin gelişmesine neden olur. sivilce en çok gençler arasında görülür, ancak her yaştan kişilerde görülmüş olsa da, herkesin hayatlarının bir noktasında sivilcesi olmuştur.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? 

Yaşamın bazı dönemlerinde meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle gençlerin sivilceden etkilenme olasılığı çok yüksektir. Yağ bezleri normalden daha fazla yağ salgılar ve bu da gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu fazla yağın sonucu gözeneklerin enfeksiyon kapması ve sivilcelerin gelişmesidir. Akne ergenlik döneminde daha yaygındır, bu yüzden ergenler buna en yatkındır kişilerdir. Ancak, herhangi bir yaştaki bir kişiyi etkileyebilir.

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? Sivilce Türleri Nelerdir?

Siyah nokta ve beyaz nokta iki temel sivilce türüdür. Siyah noktalara ayrıca püstül adı verilir ve beyaz noktalar daha popüler olarak beyaz sivilce olarak bilinir. Bu cilt sorunlarının her ikisine de tahriş ve kızarıklık, kaşıntı ve şişlik gösterebilir. Akne yaygın olarak alın, burun, çene ve göz kapaklarında en çok siyah nokta ve beyaz noktaların oluştuğu yer olan yüzü etkiler. Ancak göğüs, sırt, göğüs ve mideyi de etkileyebilir.

Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Nasıl Tedavi Edilir? *2021
Siyah Nokta Sivilce


Beyaz Nokta Sivilce Nedir ?

Beyaz noktalar genellikle şiddetli değildir ve genellikle birkaç gün içinde kaybolur. Ciltte diğer sivilce veya beyaz noktalara göre daha büyük görünebilen beyazımsı bir yumru ile görünümdedirler. Bu yumrular genellikle makyajı veya şampuanı çıkardıktan sonra görülür. Siyah sivilce noktalardan daha yaygındır ve daha az ağrılıdır. Tedavi edilmeden bırakıldıklarında, genellikle tedavisi zor olan yara izlerine dönüşebilirler.

Sivilce Türleri Ve Zararları

İki ana sivilce türü vardır, siyah nokta ve beyaz nokta. Siyah noktalara yağ bezleri tarafından aşırı yağ üretimi neden olur ve beyaz noktalara aşırı bakteri tarafından gözeneklerin tıkanması neden olur. Her ikisi de kızarıklığa, şişmeye ve ağrıya neden olabilecek iltihaplanma ile sonuçlanabilir. Enflamasyon hafif ve orta şiddetli olabilir ve genellikle aknenin şiddetine bağlıdır. Örneğin, yanaklarda ve alında sivilcenin neden olduğu hafif iltihap, reçetesiz satılan ilaçlarla giderilebilirken, daha şiddetli iltihaplı sivilce bir dermatolog tarafından tedavi gerektiren yara izlerine yol açabilir.

Sivilce İle Makyaj İlişkisi

Özellikle makyaj yapıyorsanız, makyajınızı ve saç ürünlerinizi her kullandığınızda yıkamanız önerilir. Makyajı yaptıktan sonra yüzünüzü yıkamak sivilceye neden olabilecek fazla yağı, kiri ve bakterileri gidermeye yardımcı olabilir. Bu, gelecekte daha fazla kırılmayı ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olacaktır.

Editör

Gelişen moda trendlerini baz alarak en güncel saç önerilerini paylaşan bir editör.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu