Sağlık Önerileri

Gül Suyu Faydaları

Gül suyu hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bu makalemiz ile birlikte sizler ile buluşturuyoruz. Gül suyu hakkında merak ettiğiniz herşeyi yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Gül Suyu Nedir?

Doğal ve oldukça hafif bir yapıya sahip olan gül suyu cilt bakımında sıklıkla kullanılmaktadır. Her cilt tipine uygun olması ve düzenli kullanımda etkilerinin görülmesi tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Gül suyu temizlenmiş olan cilde tonik şeklinde uygulanabilen bir üründür. Cilt için kullanılacak olan gül suyunun içerisinde alkol olmamasına dikkat edilmesi gereklidir. Cildi tahriş etmemesi için içerik listesinin kontrol edilmesi tavsiye edilir. Günümüzde içerisinde kimyasal barındırmayan ürünlere olan talep çok daha fazladır. Bu sebeple gül suyu gibi doğal ürünler cilt bakım rutinlerinde sıkça tercih edilmektedir.

Gül Suyu Faydaları

Gül Suyu Nasıl Kullanılır ?

Gül suyunun düzenli kullanımda faydalarının görülmesi mümkündür. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez temizlenmiş cilde uygulanması gereklidir. Cildin nem dengesinin sağlanması ve yağdan arındırılmasına olanak sağlamaktadır. Oldukça yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Antioksidan cildin çok daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Hücre hasarlarını önlemeye yardımcı olan bu molekül cildin yaşlanma belirtilerini geciktirmektedir.

Gül suyunun faydaları oldukça fazla ancak net bir şekilde görebilmek için düzenli kullanım gereklidir.

Gül Suyu Faydaları

•Cildin ph seviyesini dengelemeye olanak sağlamaktadır.
•Cilt yüzeyindeki ton farklılıklarını giderir.
•Hassas cilt tipine uygun bir üründür.
•Yaşlanma belirtilerini geciktirir.
•Cildin parlak ve sağlıklı görünmesine olanak sağlar.
•Sivilce oluşumunu engeller.
•Var olan akne sorununu minimum seviyeye indirir.
•Cilt yüzeyinde ki fazla yağın giderilmesine yardımcı olur.
•Cildi yatıştırır.
•Cilt yüzeyinde oluşan kızarıklığı giderir.
•Cildi sıkılaştırır.

Yaz Aylarında Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Yaz aylarında gül suyu cildi ferahlatmak ve rahatlatmak amacıyla gül suyu kullanılmaktadır. Özellikle sabah uyanıldığında göz altında olan şişliğin giderilmesi ve cildin sakinleştirilmesi için tercih edilmektedir. Buzdolabında bekletilen gül suyu ferahlamaya olanak sağlarken aynı zamanda cildi besleyecektir. Yaz aylarının vazgeçilmezi haline gelecek olan rutini düzenli uygulamak kısa sürede etki görülmesine yardımcı olmaktadır.

Gülün yapraklarından elde edilen gül suyu geçmişten günümüze gelmiştir. Eski dönemlerde kadınların güzel kokmak ve bakım yapmak amacıyla tercih ettiği gül suyu günümüz için de oldukça önemlidir. Gerek gül suyu gerekse gül yağı cilde gerekli olan minerallerin sağlanabilmesine yardımcı olmaktadır.

Gül Suyunun Kullanım Şekilleri

Gül suyunun birçok farklı kullanım şekli mevcuttur. Gerek cilt gerekse saç için tercih edilebilmektedir. Cilt yüzeyinde makyaj temizleyici veya tonik olarak kullanılabilmektedir.

Tonik Olarak Kullanımı: Özellikle gül suyunun tonik olarak kullanımı oldukça yaygındır. Cildin kirden arındırılması ve ferahlaması amacıyla bir pamuk yardımı ile uygulanabilmektedir. Temizlenmiş olan cilde direkt veya pamuk yardımı ile uygulanabilir. Yüz, boyun bölgesi ve dekolte bölgesine uygulanan gül suyu gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olarak siyah nokta oluşumunu engeller.

Makyaj Temizleme Suyu: Makyajın ilk adımı olan miseler su olarak da kullanılabilen gül suyu bir pamuk yardımı ile cilde uygulanmalıdır. Cilt yüzeyinde makyaj olup olmaması kullanımını etkileyen bir durum değildir. Cildin gün içerisinde maruz kaldığı kirden arındırılması için miseler su yerine gül suyu kullanılabilmektedir. İçeriği oldukça temiz olduğundan tüm cilt tiplerine uygundur.

Deodorant Olarak Kullanımı: İçerisinde bulunan mineraller ter kokusunu önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu sebeple koltuk altlarına uygulanabilmektedir. Bu sayede ter kokusunun kolayca önüne geçilmiş olur.

Losyon: Erkeklerin de kullanabileceği gül suyu özellikle tıraş sonrasında cilde ferahlık vermektedir. Bu sebeple erkekler tıraş sonrasında cildini yatıştırmak amacıyla tercih edebilmektedir.

Güneş Yanıklarını İyileştirmek İçin: Güneş yanıklarından kaynaklı olan acının giderilmesi ve cildin ferahlatılması için kullanılabilmektedir. Bir şişeye aktarıldıktan sonra yanık olan bölgelere püskürtülerek uygulanması tavsiye edilmektedir.

Baha fotoğrafı

Baha

Gelişen moda trendlerini baz alarak en güncel saç önerilerini paylaşan bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu