Sağlık Önerileri

Hamilelikte Geniz Akıntısı

Hamilelikte geniz akıntısı en sık rastlanılan gebelik sorunlarından biridir. Çoğunlukla sinüzit veya gribal enfeksiyondan kaynaklı olan burun akıntısıyla karıştırılan hamilelikte geniz akıntısı, hamilelik döneminde artan hormon salgılarından kaynaklı bir durumdur. Hamileliğin ilk ve son dönemlerinde hormon seviyelerindeki artış ve azalışların normal seyrinden fazlaca farklılık göstermesi geniz akıntısının da gebeliğin ilk aylarında veya son haftalarında görülmesine neden olmaktadır.

Hamilelikte Geniz Akıntısı Nedir?

Vücudun çoğunlukla burunda bulunan zarları nemli tutmak için ürettiği mukus salgısı olağan şartlar altında fark edilmeden yutulur. Üretilen mukus salgısı normalden fazla üretilmeye başlandığında salgı burundan boğaz bölgesine doğru akmaya başlar ve bu durum sonucunda geniz akıntısı problemi yaşanır. Hamilelikte artan genizakıntısı gebelik döneminde üretilen hormonlardan kaynaklanmaktadır.

Hamilelikte Geniz Akıntısı Tedavisi

Hamilelikte geniz akıntısı nasıl geçer sorusunun yarattığı kaygı için çeşitli çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Geniz akıntısı hamilelik dönemi dışında da kişinin yatış pozisyonu halindeyken artan bir durumdur. Bu nedenle anne adayı başını yüksek bir pozisyonda kalacak şekilde konumlandırırsa burun dokusundaki şişkinlik düzeyi bir miktar azalacağından rahatsızlık hissinde de azalış gözlenmektedir. Geniz akıntısı problemi boğaz ve damakta da kaşıntı hissine neden olduğundan bu durumun azaltılması için sorunun olduğu dönemde bol sıvı tüketilerek boğazın kuruması önlenmiş olur. Burun bölgesinin nemli kalmasını sağlamak için buhar banyosu da etkili olabilmektedir.

Ortama buhar vererek havanın nemini artıran buhar cihazları da burun bölgesinin nemli kalmasında etkili olmaktadır. Bedensel birçok problemin rahatsız edici etkilerini azaltan hafif tempoda yürüyüş ve vücudu çok fazla zorlamadan yapılan egzersizler de hamilelik döneminde yaşanan geniz akıntısı sorununa iyi gelen çözümler arasındadır. Anne adayının bu dönemde boğaz kurumasına neden olacak, burnun sağlıklı bir şekilde hava giriş çıkışı işlevini olumsuz etkileyecek sigara dumanı, kirli hava ve nemsiz ortam faktörlerinden de uzak durması gerekmektedir. Tedavi için gerekli yöntemler uygulandığında problemin kontrol altına alınamaması durumunda gebelikte çoğu ilacın kullanımı sakıncalı olduğundan anne adayı mutlaka doktoruna danışarak geniz akıntısı problemi için doktorunun uygun gördüğü ilaçları kullanmalıdır.

Baha fotoğrafı

Baha

Gelişen moda trendlerini baz alarak en güncel saç önerilerini paylaşan bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu