Sağlık Önerileri

5 Saniyede Karın Ağrısını Geçirme

Karın ağrısı nasıl geçer? Bu rahatsızlığı olan kişiler nasıl geçeceğini yönelik soruları sık sık sormaktadır. Karın ağrısı genç yaşlı fark etmeden bir çok kişinin başına gelebilir. Dolayısıyla geçirme yöntemleri sık sık kişiler tarafından düşünülmektedir.

Karın ağrısı göğüs ve kasık arasında, karın boşluğunda yer alan organlardan kaynaklanır. Hafif veya şiddetli bir şekilde görülebilmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayanlar, en kısa sürede neyin kesebileceğini sık sık sorar.

Ancak karın ağrısının arkasında yatan sebepler farklılık gösterebilir. Dolayısıyla en etkili çözüm için en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir. Eğer evde neler deneyebileceğinizi merak ediyorsanız ballı su, papatya çayı, keten tohumu ve yoğurt gibi bir çok şey kullanmak mümkündür.

Karın Ağrısı Sebepleri

Karın ağrısı sebepleri neler? Karın ağrısına neden olan bir çok şey vardır. Evli deneyebileceğiniz bir çok yöntem olsa da en yakın sağlık kuruluşuna gitmek dolayısıyla tavsiye edilir. Sebeplerden bazıları şöyle görülmektedir;

 1. Viral ve bakteriyel gastroenteritler
 2. Abdominal aort anevrizması
 3. Apandisit
 4. Bağırsak tıkanıklığı
 5. Böbrek enfeksiyonu
 6. Çocuklarda intususepsiyon
 7. Dalak apsesi
 8. Dalak enfeksiyonu
 9. Divertikülit
 10. Diyabetik ketoasidoz
 11. Duodenit
 12. Ektopik gebelik
 13. Fekal impaksiyon
 14. İdrar yolu enfeksiyonu
 15. Kalp krizi

Bunun yanı sıra gastrit, karın zarının iltihabı gibi farklı karın ağrısı sebepleri de vardır. Dolayısıyla en kısa sürede doktora gidilmesi önerilir.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı hafif olsa bile kişileri rahatsız eder. Bu bakımdan kişilerin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Rahatsızlığa sahip olanlar karın ağrısı nasıl geçer sorusunu sık sık sorar. Evde deneyebileceğiniz bir çok yöntem mevcut olup bazıları şöyledir;

 1. Yoğurt: Sindirim sistemini yararlı yapısı ve probiyotikleri ile bağırsak duvarını sağlıklı tutar. Ayrıca karın ağrısını da hızlı bir şekilde geçirir. Düzenli olarak tüketmek kabızlık kaynaklı şişliklere de iyi gelir. Ayrıca kötü organizmalara karşı da korur.
 2. Keten Tohumu: Keten tohumu magnezyum, omega-3 asitleri, kalsiyum ve vitaminler bakımından zengindir. Bu bakımdan oldukça yararlıdır. Sahip olduğu özellikler sebebiyle karın ağrısı ve kabızlığa karşı iyi gelir. Uygularken bir yemek kaşığı keten tohumu bir bardak su içinde 2-3 saat boyunca bekletilir. Ardından da suyuna karıştırılır. Gece yatmadan önce tüketilmesi özellikle tavsiye edilir.
 3. Papatya Çayı: Papatya çayı sindirim sisteminde bulunan kasları gevşetir. Böylece vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Uygularken kaynamış bir bardak su içine 1-2 çay kaşığı kuru papatya atılır. 15-20 dakika demlendikten sonra süzülerek tüketilir.
 4. Ballı Su: Ballı su bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkiye sahiptir. Karın ağrılarına da iyi gelir. Bu bakımdan kısa süre içinde karın ağrısını geçirmeyi sağlar. Uygulaması bir çorba kaşığı balın, bir bardak ılık su ile iyice karıştırılması şeklindedir. Günde iki kere, sabah ve akşam yatmadan önce içilebilir.

5 Saniyede Karın Ağrısını Geçirme

 

 

Eğer karın ağrısı nasıl geçer diyorsanız bunları denemeniz mümkündür. Ayrıca aşağıdaki maddelerin denenmesi de önerilir;

 1. Esneme ve germe hareketleri yapma
 2. Asitli içeceklerden uzak durma
 3. Lif oranı yüksek, kolay sindirilebilir yiyecekleri tüketme
 4. Uzanmak ve uyumak
 5. Karın bölgesine masaj yapmak
 6. Sıcak ya da ılık bir duş almak
 7. Karın ve ayaklara sıcak su torbası uygulamak

Böylece karın ağrısına karşı yardım alabilirsiniz.

Karın Ağrısı Ne Zaman Tehlikelidir?

5 Saniyede Karın Ağrısını Geçirme Sağlık Önerileri

Karın ağrısı ne zaman tehlikelidir? Karın ağrısının başlangıç hızı, ağrının önemi hakkında fikir verebilir.

Özellikle,

 1. Ani başlayan,
 2. Şiddetli,
 3. Yeri lokalize edilebilen,

Ağrı türleri damar tıkanması yahut organ yırtılması gibi sorunların habercisi olabilir. Bunun dışında karın ağrısı sebepleri arasında farklı nedenler de vardır;

 1. Böbrek taşı: Böbrek taşı alt karın bölgesinde şiddetli bir karın ağrısına neden olabilmektedir. İdrar esnasında yanma ve ağrı varsa böbrek taşını gösterebilir.
 2. Apandisit: Apandisit başlangıçta ara ara gelen, ancak birkaç saat içinde karnın bir bölgesine yoğunlaşan bir rahatsızlıktır. Elle uygulanan baskı ağrıyı şiddetlendiriyorsa apandisit olabilir.
 3. Safra kesesi iltihabı: Karnın sağ bölümünden sırta doğru bir ağrı uzanıyorsa safra kesesi iltihabı olabilir. Bunun kusma, ateş, mide bulantısı ve halsizlik gibi belirtileri de vardır.
 4. Bademcik iltihabî: Bademcik iltihabı da çocuklarda karın ağrısına sebep olabilmektedir.
 5. Bağırsak tıkanıklığı: Karın ağrısı bu durumda ani ve şiddetli bir biçimde gelişir.

Bunun yanı sıra karın ağrısı sebepleri arasında şeker hastalığı, Pankreas iltihabı, divertikülit gibi durumlar da olabilir.

Karın Ağrısı ve İshale Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir? Karın ağrısı için önerilen çok sayıda yiyecek vardır. Bunlar da ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir;

 1. Muz: Sindirim sistemi problemleri nedeniyle hazımsızlık yaşanıyorsa lif açısından zengin olan muz bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.
 2. Elma püresi: Besin lifi besin gıdalar arasındadır. Püre haline getirerek tüketmek karın ağrısına yardımcı olabilir.
 3. Zencefil çayı: Kasların kasılmasından oluşan karın ağrılarına karşı yardımcı olabilir.
 4. Nane: Sindirim sorunları yüzünden oluşan bir karın ağrısı varsa bulantının azalmasına, ağrının dinmesine yardımcı olabilir.
 5. Sirkeli ballı su/ limonlu ballı su: Eğer reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarınız varsa bu malzemelerden uzak durmanız gerekir. Eğer bu problemleriniz yoksa çeyrek limon suyunu sıkıp, bir tatlı kaşığı kadar bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Aynı şekilde bir yemek kaşığı sirke de ilave edebilirsiniz.

5 Saniyede Karın Ağrısını Geçirme

 

Bunun yanı sıra karın ağrısına ne iyi gelir diyenler haşlanmış patates, pirinç lapası, leblebi, havuç, asma yaprağı, karanfil kökü, biberiye, ada çayı gibi besinleri/içecekleri de tüketebilir. Bunlar ishal için etkili olabilir.

Evde Karın Ağrısına Ne Yapılabilir?

Karın ağrısı nasıl geçer diyorsanız bunun için deneyebileceğiniz farklı yöntemler de vardır. Pekmez de bunlardan bir tanesidir. Kabızlığı ve karın ağrısını hafifletebilir. Magnezyum, vitamin ve mineral bulunduran pekmez su, yeşilçay, tahıl gevreği, yulaf lapası, fırınlanmış ürünler yahut tatlı yiyecekler ile beraber tüketilebilir.

Bunun için bir bardak ılık su içerisine 1 çay kaşığı pekmez ekleyip iyice karıştırmanız yeterlidir. Ardından gün içinde üç kere içilmelidir. Böylece karın ağrısı hafifleyebilir. Bunun yanı sıra kimyon kahvesi de mide gazından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu sayede karın ağrısına karşı çözüm sunabilir.

Bunun dışında rezene çayı da tavsiye edilir. B ve C vitamini bulunduran rezene tohumlarından demlenmekte olup hazımsızlık ve sindirim problemlerine çare olabilir. Ayrıca baş ağrısı ve stres gibi durumlarda da kişilere yardımcı olabilir.

Ayrıca bağırsak parazitlerine iyi gelmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olabilir. Böylece karın ağrısı nasıl geçer diyenler tarafından düşünülebilir. Tüm bunlara ek olarak günümüzde bir çok kişi tarafından bilinen nane limon çayı da tüketilebilir.

Nane yatıştırıcı etkiye sahiptir. Limon da hazımsızlık, şişkinlik gibi durumlarda faydalıdır. Her evde pratik bir şekilde hazırlanabilecek bu karışım sayesinde karın ağrısı da çözülebilir.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu alerjiniz olan besinleri, içerikleri tüketmemektedir. Karın ağrısının altında farklı sebepler de olabileceğinden doktora gidilmesi önerilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu