Sağlık Önerileri

Şekeri Ne Düşürür? (Tüm Çözümler)

Şekeri ne düşürür? Bu günümüzde oldukça önemli bir sorundur. Zira şeker, çağımızın hastalıkları arasında ilk sırada sayılabilecek, yaygın olarak görülen kronik bir hastalıktır. Özellikle Tip 2 Diyabet, orta yaş ve üzeri kişileri sıklıkla etkiler. Eğer dikkat edilmezse ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir.

Böylece böbrek hasarından kardiyovasküler hastalıklara, göz sorunlarına kadar birçok duruma sebep olabilir. Bu nedenle evde yapılabilecek önlemleri bilmek de önemlidir. Bazı besinler ve içecekler, şekeri düşürmesiyle bilinir. Bunlardan bazıları,

 1. Tarçın,
 2. Yaban Mersini,
 3. Balık,
 4. Yeşil Yapraklı Sebzeler,
 5. Yoğurt şeklindedir.

Ancak bunların dışında da aklınızda bulunması tavsiye edilen farklı besinler ve evde deneyebileceğiniz bazı uygulamalar vardır. Bunlar sayesinde şeker düşmesine karşı daha hızlı önlem almanız mümkündür. Lakin şekeri ne düşürür listesinde size alerjik bir besin varsa kullanmanız tavsiye edilmez.

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Günümüzde şeker hastası olan birçok kişi tokluk kan şekeri kaç olmalı sorusunu sorar. Bu değer besin alımından iki saat sonra ölçülmektedir. 140 MG/DL arasındaysa normal olarak düşünülür. Ancak 140 ile 200 arasındaysa gizli şeker olarak adlandırılır. Ancak 200’ün üzerinde ise şeker hastalığını gösterir.

Kan şekeri ölçümü hem evde hem de hastanede yapılabilmektedir. Zira yaşam alanlarına da uygun cihazlar bulunur. Tümünde ölçüm işlemleri ölçüm stribi olarak isimlendirilen çubuklara kan örneği konarak gerçekleştirilir.

Bunun için önce cihazın kalem şeklinde olan iğnesi ile parmak ucu delinir. Ardından ilk kan silinir. Sonrasında gelen stribe damlatılır. Cihaz bundan sonra saniyeler içinde ölçümü gerçekleştirir. Hafızaya sahip olduğundan kaydetmesi mümkündür. Böylece düzenli olarak şeker takibi yapılması mümkündür. İnsülin kullanan hastalarda, günde 4 ölçüm tavsiye edilir.

Tokluk kan şekeri kaç olmalı diye soranlar, ölçüm esnasında bir hususa da dikkat etmelidir. Toplu kan şekeri için yemek yedikten hemen sonra işlem yapılmamalıdır. Aksine yemekten sonra 2-3 saat geçmesi gerekir. Ancak 4 saat geçtiğinde yine doğru sonuç alınamaz.

Dolayısıyla ölçüm zamanlamasını buna göre ayarlamanız gerekir.

Şekeri Neler Düşürür?

Şekeri neler düşürür? Eğer evde şekerinizi nasıl düşürebileceğinizi merak ediyorsanız düşünebileceğiniz çok sayıda yöntem vardır. Bu bakımdan bilmeniz gereken bazı besinler şöyledir;

 1. Tarçın: Tarçın kan şekerini dengelemesi ile bilinir. Sağlık üzerinde de olumlu etkileri vardır. Şeker hastası olanlar meyvelerde, sütlerde ve Yemeklerde bu baharatı tercih edebilir.
 2. Yaban Mersini: Yaban mersini insülin hormonunun destekleyici bitkisel bileşenlerini içerir. Dolayısıyla şekerin düşmesine yardımcı olabilir. Lakin kullanımı esnasında dikkatli ve ölçülü olunması tavsiye edilir.
 3. Balık: Balık Omega-3 yağ asitlerinin temel kaynağıdır. Diyabet hastalarında kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Protein içeriği ve sağlıklı yağlar ile kronik hastalıklara karşı mücadeleyi de destekler. Özellikle hamsi, uskumru ve somon gibi balıklar da vardır.
 4. Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler de kan şekerini dengeler. İçlerinde yüksek oranda su ve lif olsa da düşük karbonhidrat ve içeriğine taşır.
 5. Yoğurt: Yoğurt da kan şekerini dengeleyen, şeker düşüren besinler arasındadır. Düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Şekeri Ne Düşürür? (Tüm Çözümler)

Şekeri neler düşürür diyenler ayrıca bol miktarda sıvı tüketmelidir. Böylece kan şekeri sağlıklı bir aralıkta tutulabilir. Sıvı tüketmek böbrekten idrar çıkışını yükselterek fazla şekerin uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir. Ancak doğal olarak şekerli içeceklerden uzak durulması tavsiye edilir.

Kan Şekeri Neden Düşer?

Şeker hastası olan kişiler sık sık kan şekeri neden düşer? Sorusunu merak eder. Bunun sebepleri oldukça fazladır. Bunları bilmek önlem almanıza yardımcı olabilir;

 1. Alkol almak
 2. Adet kanamasının başlaması
 3. Mide boşalmasının gecikmesi
 4. Sindirim güçlüğü
 5. Ilık/soğuk bir ortamda çok sıcak bir yere geçilmesi
 6. İnsülin ya da oral antidiyabetik ürünlerini gereğinden fazla kullanmak
 7. Yemekleri ve ara öğünleri düzensiz tüketmek
 8. İlaçları yanlış tüketmek
 9. Her zamankinden fazla egzersiz yapmak

Kan şekeri neden düşer için bu gibi maddeler sıralanabilir. Bunlara dikkat ederseniz, daha sağlıklı bir yaşama da başlayabilirsiniz.

Şekeri En Çabuk Ne Düşürür?

Şekeri en çabuk ne düşürür? Karbonhidrat tüketimini azaltmak bu konuda kişilere yardımcı olur. Söz konusu besin türü vücudun öncelikli enerji kaynağıdır. Sindirim ardından glikoza dönüştürülmektedir. Diyabet hastalarında insülin duyarlılığı azaldığı için hücre içerisine alınamayabilir. Böylece kanda birikir.

Özellikle,

 1. Makarna,
 2. Pirinç,
 3. Patates,
 4. Beyaz un,
 5. Nişasta,
 6. Şeker,

Hızlı yükselmelere neden olur. Dolayısıyla dikkatli olunması tavsiye edilir. Egzersiz yapmak da şekerin düşmesine yardım eder. Zira enerji harcaması arttığı için kanda biriken glikozun kullanılmasını, böylece kan şekerinin düşmesini destekler.

Bu nedenle şeker düşürücü bir etkisi bulunur. Ancak yoğun içerikli ve ani egzersizler hipoglisemiye neden olabilir. Dolayısıyla şekeri en çabuk ne düşürür diyenlere hafif, tempolu ve gün içine yayılan egzersizler tavsiye edilir. Bu günlük yaşamın bir parçası haline gelmelidir.

Ayrıca stresten de uzak durulmalıdır. Uyku düzenini, dinlenme sürelerine de dikkat edilmelidir. Kilolu kişiler ayrıca kilo kontrolü de sağlamalıdır. Obezite ve fazla kilo zararlı olabilmektedir. İnsülin duyarlılığını üzerinde olumsuz etkide bulunduğu için diyabetin düşmanlarıdır.

Şekeri en çabuk ne düşürür diyenler lifli besinleri de tüketebilir. Böylece şeker emilimi yavaşlayacağı için kan şekeri yavaş bir şekilde yükselir. Lifler çözünen ve çözünmeyen şekilde ikiye ayrılır. Her ikisinin tüketimi de faydalıdır. Ancak lif içerenler kan şekerini kontrol etmede büyük etki gösterir. Çözünebilen lifler bakımından zengin besinlerden bazıları şöyledir;

 1. Arpa
 2. Keten tohumu
 3. Elma
 4. Havuç
 5. Şeftali
 6. Nektarin
 7. Kayısı
 8. İncir
 9. Brokoli
 10. Armut
 11. Avokado
 12. Brüksel lahanası

Şekeri Ne Düşürür? (Tüm Çözümler)

Bunun dışında şekeri en çabuk ne düşürür diyenler porsiyon kontrolü de yapmalıdır. Bunun için etkili bazı maddeler şöyledir;

 1. Yemeklerin yavaş yenilmesi
 2. Günlük yeniden yemeklerin not alınması
 3. Ambalajlı ürünlerde besin değerlerinin okunarak tüketilmesi
 4. Açık büfelerden uzak kalınması
 5. Küçük tabakların kullanılması
 6. Porsiyonların ölçülü alınması

Tüm bunlar şekeri ne düşürür çerçevesinde bilinmesi gereken konular arasındadır.

Açlık Kan Şekeri Ne Olmalı?

Açlık kan şekeri ne olmalı? Şeker açlık-tokluk, hastalık-sağlık durumlarında değişir. Açlık kan şekeri de kişiler aç olduğunda ölçülen değerdir. 8 ile 12 saat arası aç olduktan sonra ölçülür.

Ölçümler minimum 8 saat açlık durumunda ölçülmektedir. Normal koşullarda 70 ila 100 mg/dl arasında olmalıdır. Lakin 60 mg/dl ve altındaysa hipoglisemi söz konusudur. Dolayısıyla düşüklük seviyesine göre acilen tedavi edilmelidir.

Eğer 125 mg/dl altındaysa şekerin önemli bir göstergesidir.

Şeker Nasıl Ölçülür?

Şeker nasıl ölçülür? Bunun için günümüzde evlerde kullanılabilen seçenekler de vardır. Bunlar pratik bir şekilde sonuç almamıza yardımcı olur. Böylece kan şekeri kontrolü daha kolay yapılabilir. Ayrıca doz ayarını da kolay hale getirir.

Şekeri Ne Düşürür? (Tüm Çözümler) Sağlık Önerileri

Evde izlenen kan şekeri sonuçlarına göre doktorunuz değerlendirme yaparak buna göre bir planlama yapabilir. Bu cihazlar pratik olduğu için yanınıza alınarak seyahate çıkılabilir. Böylece nerede olursanız olun ölçüm yapmanıza yardımcı olur. Böylece kendinizi daha güvende hissetmeniz mümkündür. Cihaz alırken şunlara dikkat edilmelidir;

 1. Kolay kullanılabilir bir cihaz olmalıdır.
 2. Birlikte kullanacağınız malzemeler ile beraber kolay ulaşılabilmelidir.
 3. Kolaylıkla yanınızda gelebilmelidir.
 4. Rakamlar ve uyarılar sorunsuz şekilde görülebilmelidir.
 5. Cihaz sonuçları saklayabilen bir hafızaya sahip olmalıdır.

Böylece daha iyi çözümler de alınabilir. Şeker nasıl ölçülür için yukarıda anlattığımız işlemler takip edilebilir. Bu sayede şeker sonuçlarınızı kısa sürede ölçmeniz mümkündür.

Şeker Yükselince Ne Olur?

Kişiler bazen hasta olduklarını fark etmeyebilir. Bu nedenle şeker yükselince ne olur? Sorusunun yanıtlarını bilmek çevrenizdekilerin şekere sahip olduğunuzu anlamasına yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken maddeler aşağıda olduğu gibidir;

 1. Yenilenen vajinal ve cilt enfeksiyonları
 2. Kesik ve yaraların ağır biçimde iyileşmesi
 3. Ağız kuruluğu
 4. İdrar kaçırma
 5. İdrar renginde koyulaşma
 6. Sürekli açlık ve susuzluk hali
 7. Bulanık görme
 8. Baş ağrısı
 9. Yorgunluk
 10. Kilo kaybetme
 11. Çok su içme
 12. Çok idrara çıkma

Bunların yanı sıra ani şeker yükselmesinin belirtileri de vardır. Bunlar da aşağıdaki gibi incelenebilir;

 1. Koma hali
 2. Karın ağrısı
 3. Bilincin bozulması
 4. Çarpıntı
 5. Kafa karışıklığı
 6. Zor nefes alma
 7. Hızlı hızlı nefes alma
 8. Nefeste aseton kokusu gelmesi
 9. Vücudun susuz kalması
 10. Kusma

Şeker yükselince ne olur sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Bunun dışında şu gibi komplikasyonlar da meydana gelebilir;

 1. Diş ve diş eti enfeksiyonları
 2. Kemik ve eklemlerde zayıflama
 3. Uzun süren ayak yaraları
 4. Katarakt hastalığı gelişmesi
 5. Retina damarlarının hasar görmesi sonucunda körlük
 6. Kalp ve damar hastalıkları
 7. Sinirlere zarar gelmesi
 8. Böbreklere zarar gelmesi

Tüm bunların bilinmesi şeker yükseldiğinde yardımcı olabilir. Kan şekerini düşürmek için Glisemik İndeksi düşük besinler tüketilebilir. Bunun düşük ve orta olduğu besinler aşağıda olduğu gibidir;

 1. Bulgur
 2. Yoğurt
 3. Ayran
 4. Yulaf
 5. Baklagiller
 6. Balık
 7. Nişastasız Sebzeler

Şekeri Ne Düşürür? (Tüm Çözümler)

Bunların yanı sıra şeker hastasıysanız doktor kontrollerini de düzenli yapmanız gerekir. Bu da şeker hastalığının kontrol altında tutulabilmesi için oldukça önemlidir.

Kan Şekeri Düşünce Ne Olur?

Kan şekeri düşünce ne olur? Kan şekeri yükseldiğinde ve düştüğünde farklı etkiler gösterir. Bunun belirtileri ana hatları ile aşağıda olduğu gibi görülür;

 1. Bulanık görme
 2. Hızlı kalp atışı
 3. Hızlı soluk alıp verme
 4. Ani ruh hali değişimi
 5. Aniden sinirlenmek
 6. Sürekli yorgun ve halsiz hissetmek
 7. Sebepsiz ağlama
 8. Gereksiz korku
 9. Konsantrasyon bozukluğu
 10. Fark edilecek derecede soluk beniz
 11. Yoğun baş ağrısı
 12. Titreme
 13. Açlık
 14. Baş dönmesi
 15. Soğuk terleme
 16. Aşırı terleme
 17. Ciltte karıncalanma
 18. Dudak çevresinde ve dilde uyuşma, karıncalanma
 19. Karın ağrısı
 20. Bacak titremesi
 21. Bilinç kaybı
 22. Konuşma güçlüğü

Kan şekeri düşünce ne olur diyenler bunları bilmelidir. Böylece kan şekeri düştüğünde hemen anlaşılabilir.

Şeker hastası olanların düzenli olarak kan şekerini ölçtürmesi, hiperglisemiyi zamanında görmelerine yardımcı olacaktır. Böylece vücutta hasara sebep olmadan önlenebilir. Bu nedenle şekeri düşürme yöntemlerinin yanı sıra medikal önlemlerde gerekir.

Dolayısıyla evde ölçüm yapmışsanız ve kan şekeri normalden yüksekse en kısa sürede doktora gidilmelidir. Ayrıca kişiler tükettikleri besinleri ve yaşam tarzlarını da gözden geçirmelidir.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu