Saç Bakımı

Saç Bakımı,Evde Saç Bakımı,Saç Modelleri *2022

Saç Bakımı Neden Önemlidir?

Saç bakımı erkek ve kadın fark etmeksizin herkes için çok önemli ve etkileyicidir. Kimse dağınık, kuru, yağlı ve sağlıksız saçlarla dışarı çıkmak istemez. Sadece saç yıkamak bunu doğru yaptığınız anlamına gelmez. Saç bakımı yalnızca saç yıkamak değildir.Doğru bakım yapmayı ve doğru saç bakım ürünleri kullandığınızdan emin olmak da saç bakımının bir rutinidir. Saç bakımınıza dair pek çok ipucu bulabilirsiniz. Örneğin yaza ve kışa göre saç bakım ürünleri ayrılır. Saçlarınız kuruysa daha nemlendirici ürünler ve yağlıysa daha besleyici ve matlaştırıcı ürünler kullanmalısınız. Saçlarınızın sağlığı, hayatınızı ne kadar sağlıklı ya da sağlıksız yaşadığınızı gösterir. Çünkü saçlarınız yediğiniz ve içtiğiniz besinlerden beslenir. Genetik yatkınlık zararlı etkilere neden olabilir ancak sağlıklı yaşamla bunu dengeleme imkanına sahip olabilirsiniz. Saça önem göstermek vücudun diğer kısımları kadar da önem arz etmektedir. Çünkü vücudunuzu örterek onu bir miktar kirden ve tozdan koruyabilirsiniz ancak saçınızda açıkken çok fazla kirlilik oluşabilir ya da türbanlı bir kişiyseniz saçı çok fazla havasız bırakmak zararlı etkilere neden olabilir.

Saçınızı ne sıklıkta yıkadığınız da saç sağlığında büyük ölçüde etkilidir. Örneğin saçları sürekli yıkamak, onların çabuk yağlanmasına sebep olur. Genetik etkenler de bunda etkilidir. Düz saçlar çok çabuk yağlanma eğilimi gösterirler. Oldukça yoğun ve kıvırcık saçlara sahipseniz duş sonrası saçlarınıza saç bakımıkremleri kullanmak daha kolay taranmasını ve yumuşaklık kazanmasını sağlar.

Saç tipine bakılmaksızın, sağlıklı ve doğal saçlara sahip olmak için herkesin yapması gereken, genellikle gözden kaçan birkaç şey bulunuyor. Bunlardan en önemli stres altına girmemek ve bol su içmektir. Hem bunları yapıp hem de saçınıza uygun ürünleri kullandığınız takdirde başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Hijyen hem vücut hem de saç sağlığı için önemli bir faktördür. Düzgün ve bakımlı bir saç, günümüzde çoğu insanın baştan ayağa sağlık ve zindelik konusunda çok bilinçli olduğunu gösterir. Dolgun ve gür saçlara sahip olmak için yapmanız gereken tek şey saçınıza özen göstermektir.

Saç Tipinizi Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Düz saç, kolay kolay kıvrılmaz. Saç köklerinden en uca kadar düz bir şekilde iner. Genellikle bu tür saç tipleri yumuşak ve ipeksidir. Düz saç tipine sahip olan kadınlar saçların çok çabuk yağlanmasından dert yanarlar. Düz saça sahipseniz saçınızın eşit bir şekilde yağlandığını da fark edebilirsiniz. Saç bakımı içinde daha çok matlaştırıcı ve dolgunlaştırıcı ürünler tercih etmelisiniz.

Dalgalı Saç, düz ile kıvırcık arası saç tipidir. Köklerden uçlara doğru inerken yer yer düz ve hafif kıvırcık olabilir. Bu saç tipleri bukleli şekildedir. Pürüzlü bir görüntüye sahiptir. Ancak saç stillerini en iyi tutan da bu saç şeklidir. Isı vererek kolay bir şekilde dalga, kıvırcık, düzleştirme yapabilirsiniz. Saç bakımı içinse köpük krem şeklinde olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Kıvırcık saç, oldukça çeşitlidir. Saç köklerinden aşağıya doğru inerken belirgin ve sık bukleler şeklindedir. Kıvırcık saçlar düğer saç tiplerine göre daha kurudurlar. Bu tür saçlar Afro-Amerikan tarzda da görülebilir. Saç bakımı içinse yumuşaklık verici ürünler kullanmanız daha doğru olacaktır.

Saç Tipinize Göre Önerilen Saç Bakım Rutinleri

  1. Düz saç

Düz saçlar kullanımı en kolay saçlar olduğu düşünülse de tam aksine öyle değildir. Çabuk yağlandığı ve uzadığı için sürekli bakım ve ilgi gerektirir. Düz saçlar için öncellikle sülfatsız şampuanlar tercih edilmelidir. Saç deriniz üzerindeki yağı uzaklaştırmak için önerilen en iyi yoldur. Saç deriniz başka nedenlerden dolayı yağlanmıyorsa saçınızı 2-3 günde bir yıkamanız önerilir. Hindistan cevizi ve jojoba yağı içeren saç bakımı ürünleri saçınızı oldukça memnun edecektir. Bu sayede saçınız ağırlaşmadan beslenmiş ve yumuşak olacaktır. Duş sonrası saçlarınız hafif nemliyken de hacim veren köpük ile saçlarınızın düşük görüntüsünü kurtarabilirsiniz.

Saç Bakımı,Evde Saç Bakımı,Saç Modelleri *2022

  1. Kıvırcık Saç

Kıvırcık saç en renkli ve canlı saç tipidir. Kişiliğinize de renk katar. Bununa birlikte saç bakımı en zor türdür. Kıvırcık bir saça sahipseniz mutlaka sülftasız şampuan ile saçlarınızı temizlemelisiniz. Saç tellerinden daha çok saç derinizin iyice temizlendiğine özen göstermelisiniz. Çünkü kıvırcıklar diğer saç tiplerine göre daha az hava alır. Haftada 2 kez saçınızı temizlemeniz yeterli olacaktır. 3-4 günde bir de kurumasını ve matlaşmasını önlemek için saç bakım yağları ya da kremleri kullanabilirsiniz. Saç kreminize birkaç damla uçucu yağ eklemek de yumuşaklık kazandıracaktır.

  1. Dalgalı Saç

Düz ve kıvırcık saçların birleşiminde oluşur. En kolay şekil verilen saç tipidir. Kuru olma eğilimi gösterirler. 3-4 günde bir yıkanması yeterlidir. Dalgalı saç tipleri için özel hazırlanan sülfatsız şampuanlar ile yıkanmalıdır. Saçlarınızı yıkamadan önce saç bakımı yağlarıyla masaj yapmak buklelerinizin daha belirgin olmasını sağlayacaktır. Ayrıca saçlarınıza daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Saçlarınızın daha düzgün bir şekilde gözükmesini sağlamak için de saç kremi kullanabilirsiniz. Duştan çıktıktan sonra nemli saçınızı öne atarak ellerinizle sarsarak kurumayı bırakırsanız daha güzel görüntü oluşturabilir.

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde saç bakımı yapmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Eğer saçınızın oldukça sağlıklı bir şekilde uzamasını ve gürleşmesini istiyorsanız ya da saçınıza kimyasal kullanmak istemiyorsanız evdeki organik ürünlerle bakım yapabilirsiniz. Dökülen saçlar, kuruyan saçlar, yağlanan saçlar ve uzamayan saçlar için tarifler uygulayabilirsiniz. Saç bakım ürünlerine çok yüksek fiyatlar ödemek yerine tamamen doğal, doğanın bize sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Düzenli kullanımda ise mükemmel sonuçlar elde etmek mümkündür.

Yumurtayla Saç Bakımı

Saç bakımı yapıyorsunuz ve saç tellerinizin muhteşem yumuşaklığa ve parlaklığa kavuşmasını istiyorsunuz. yumurta kürünü mutlaka denemelisiniz. Kuru veya yıpranmış saçlar için birebirdir. Yarım bardak yumurtayı temiz ve nemli saça masaj yaparak uygulayın. 1 saat beklettikten sonra soğuk suyla durulayın. Saçlarınız için en etkili güzellik ipuçlarından yararlanın!

Saç Bakımı,Evde Saç Bakımı,Saç Modelleri *2022

Kabak Suyuyla Saç Bakımı

Evde saç bakımı yaparken saçınız için yeterli geleceğini düşündüğünüz kabak suyunu ayarlayın. Bunu bir kabağı rendeleyerek elde edebilirsiniz. Hazırladığınız solüsyonu saçınızda yarım saat beklettikten sonra iyice yıkayın. Bu karışım saçınız için harikalar yaratacaktır.

Kabartma Tozuyla Saç Bakımı

Saç bakımı için en iyi güzellik ipuçlarından birisi de kabartma tozudur. 1 paket kabartma tozu ve 3 yemek kaşığı suyu karıştırın. Saçınızın uçlarından köklerine doğru uygulayın. Solüsyon saçınızda kuruduktan sonra tamamen yıkayarak temizleyin. Bu saç bakım terapisi saçınızdaki kimyasalları atmanıza yardım edecektir.

Badem Yağıyla Saç Bakımı

Saç bakımı yaparken unutmamanız gereken bir diğer konu ise kuru ve hasar görmüş saçların dostu badem yağıdır. Oldukça basit bir işlemdir. Bir kâse içerisine iki yemek kaşığı badem alın. Bunu birazcık ısıtabilirsiniz. İster kurutma makinesiyle isterseniz ocakta fark etmez. Ardından saçınızın her yerine eşit bir şekilde dağıtın ve yarım saat bekletin. Daha sonra ise soğuk suyla yıkayın. Bu yöntemle uğraşmak istemezseniz de şampuanınızın içine birkaç damla badem yağı damlatarak kimyasalları bağlayabilirsiniz.

Limon Suyuyla Saç Bakımı

Saç bakımı için en etkili ürünlerden birisi de limondur. Donuk ve mat saçlara limon suyu sayesinde elveda diyebilirsiniz. Saçınızı normal bir şekilde yıkayın. Son durulamadan önce 1 yemek kaşığı limonu suyla karıştırarak saçlarınıza dökün. Daha sonra ise saçlarınızı havluya sarın ve kurutun.

Zeytinyağıyla Saç Bakımı

Evde saç bakımı yaparken bir başka yöntem ise yanmış ve işlem görmüş saçlara sahipseniz çözümü burada bulabilirsiniz. Yarım çay bardağı bala 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 adet yumurta sarısı karıştırın. 20 dakika saçınızda beklettikten sonra ılık su yardımıyla durulayın. Düzenli kullanımda keratin etkisini saçlarınızda hissedebilirsiniz.

 

 

 

 

Baha

Gelişen moda trendlerini baz alarak en güncel saç önerilerini paylaşan bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu