Kadın Saç Önerileri

Kızıl Saç Rengi *2021

Kızıl saç, kızıl saç rengi, kanepe veya İrlandalı saçı olarak da adlandırılır ve Rönesans’tan beri geleneksel sarı veya kırmızımsı bir renk olmuştur. Kızıl saç, popülasyonumuzun yüzde bir ila ikisinde görülür, Kuzeybatı veya Kuzey Avrupa kökenli olanlar arasında daha yüksek, diğerlerinde ise çok daha düşük sıklıkta görülür. Bu, çoğunlukla Avrupalılarda, ancak bazı Afrika ve Asya popülasyonlarında da görülen genetik bir özelliktir. Bu özelliğin nasıl ortaya çıktığını belirlemenin bir yolu yoktur, ancak kızıl saçlı çoğu insan baskın bir gen taşır.

Kızıl Saç Geçmişi

Kızıl saç bir nesilden diğerine geçebiliyorsa nereden geldi? Eski günlerde, Avrupa’da, modern genetik biliminden çok önce, bilim insanlar ile güneşe maruz kalma gibi çevresel tetikleyiciler arasında yakın bir ilişki olduğunu göstermeden çok önce, muhtemelen çok fazla gen karışımı vardı. Örneğin, birkaç yüz bin yıl önce, ilk insanlar Afrika ve Asya’da yaşayan arkaik yaratıklarla çiftleşebilirdi. Bu hayvanların yavruları, muhtemelen onlarla birlikte kalma ve gelecek nesillere aktarma eğiliminde olan kırmızı başlı bir özelliğe sahip olacaktı.

Kızıl Saç Rengi *2021

Doğal Kızıl Saç

Kızıl saç bir kişinin bugün bir popülasyonda ortaya çıkması için, her ebeveynden iki genin miras alınması gerekir. Bir gen anne ve babadan gelirken, diğer gen ya baskın genetik özelliğe sahip olmayan ya da özelliğin yalnızca bir kopyasına sahip olan bir çocuktan gelirdi. İki farklı çocuğun hem kızıl saçlı bir özelliği hem de başka bir baskın gene sahip kızıl saçlı bir ebeveyne sahip olması da söz konusu olabilir. Dolayısıyla, kızıl saçın köklerini kurucu atalarına kadar takip etmek mümkün olmasa da, parlak, ateşli görünümünün tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz, çünkü mavi gözlerden açık ten rengine kadar diğer özellikler de birden çok genden geçmektedir.

Kızıl Saç Rengi

Kızıl saç için çekinik özelliği ne tür insanlar taşır? Afrikalı-Amerikalıların yanı sıra, bu özellik muhtemelen göç nedeniyle Avrupalılar arasında da yaygın. Örneğin Avrupa’da Portekiz ülkesi ile Portekiz Kızıl saçı arasında güçlü bir bağlantı var. Ve bu özelliğin yaygınlığı eski Mısır zamanlarına kadar uzanıyor.

Kızıl Saç Rengi *2021

Kızıl Saç Modelleri

Kızıl saç rengi gibi bir özellik birkaç nesilden nesile aktarılabiliyorsa, neden bu kadar çok kızıl saçlı ucube sayılıyor? Pek çok şey gibi, garip faktör de beklentilerden kaynaklanıyor. Garip bir saç stiliyle karşılaşacaksanız, çok fazla eksantrikliğe sahip bir birey olma ihtimaliniz vardır, bu nedenle bir kızıl saçlıyla ilişkili damgalanmanın nasıl ortaya çıkabileceğini görmek kolaydır. Unutulmamalıdır ki, resesif bir özellik birden fazla genden geçebilirken, bu her bir kızıl kafanın kızıl saçlı bir eş ve çocuklarla sonuçlanacağı anlamına gelmez. Resesif bir özelliğin nadir olması, aslında onu taşıyan kişinin resesif özelliği taşıyan herhangi bir yaşayan akrabasına sahip olmayacağı anlamına gelebilir.

Kızıl Saç Ve Mazi Göz Ayrımcılığı

Peki mavi gözler ve kızıl saçlar gerçekten farklı mı? Pekala, bazı açılardan olabilirler, ancak birçoklarının düşündüğü kadar kökten farklı değiller. Bu iki renk arasındaki en büyük fark, mavi gözlere genellikle kalıtımdan kaynaklanırken, kızıl saç renginin fazla melanin (ten rengimizi veren madde) nedeniyle ortaya çıkmasıdır. Yani genetik yapı açısından, mavi gözlerin kalıtsal bir kusur olduğunu ve kızıl saç renginin kazanılmış olduğunu söyleyebiliriz.

Baha fotoğrafı

Baha

Gelişen moda trendlerini baz alarak en güncel saç önerilerini paylaşan bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu