Genel Kategori

Kantaron Yağı Faydaları, Kantaron Yağı Fiyat *2022

Kantaron yağı her bitkisel üründe ortak olduğu gibi dikkatli kullanılması gereken bir üründür. Özellikle kronik hastalıkları olanlar, sürekli bir ilaç kullanımı olanlar, besin alerjisi olanlar mutlaka doktor bilgisi altında verilen dozlarla kullanım yapmalıdır.

Kantaron yağı faydalarına gelinecek olunursa; bunlardan ilki cilde olan faydalardır. Bitkiden elde edilen yağlarla hücre yenilenmesi sağlanarak, destekleyici etkisi vardır. Yaşlanma etkilerini geciktirir, kırışıkları önler ve cildin kaybolan elastikiyet halini artmasında yardımcıdır. Cildin nem dengesini koruyarak daha pürüzsüz ve çok daha canlı durmasını sağlar. Cilt üzerindeki etkileri lekeleri yok etmede büyük yardımcıdır. Lekeler içerisinde yaralar, yanıklar, sivilceler vardır. Aynı zamanda yaşlılık, hamilelik ve güneş etkilerinden doğan lekelere de yardımcıdır. Cilde uygulamada özenli olunursa cilt tonunun rengi de eşitlenecektir.

Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron Yağı doğanın mucizevî bitkileri her geçen gün keşfedilmekte sağlanan yararları ile de hayatımızda yerini almaktadır. Bunlardan biri olan Kantaron, özellikle kırlarda, yol kenarlarında ya da ormanda yetişir. Erişim imkânı çok fazla olduğundan bu bitkinin yağının ne kadar faydalı olduğu yapılan araştırmalarla netleşmiştir. Kantaron yağının vücuda faydaları bilinmesi ile birlikte artık özel yetiştirilmelere başlanmıştır. Kantaron yağı hem bitkisel tedavi açısından hem de alternatif tıp alanlarında yardımcı hal alması artık bilim dünyasında yer almasını da sağlamıştır. Hastalıklardan korunmak amaçlı, yaşlanma geciktirmesi, vücut fonksiyonların doğru yürümesi ve en önemlisi sağlıklı olabilmek için kullanım oranı artmıştır.

Kantaron Yağı Faydaları, Kantaron Yağı Fiyat *2022

 

Kantaron Yağının Enfeksiyon Hastalıklarına Faydası

Kantaron Yağı, enfeksiyonlara karşı etkilidir. Bunlar arasında bakteriler, virüsler ve mantar gibi durumlarda vücutla birlikte bir savaş haline geçer, koruma sağlar. Özellikle ayak mantarında, aknelerde, uçuklarda iyileşme yönünde artı yardımcılığı vardır. Enfeksiyonlarda hızlı iyileşmeler sağlarken, yeni oluşumlara da bir kalkan görevi görür. Cilde istinaden kullanımlarda tek dikkat edilmesi gereken durum alerjik yapıda olan ciltlerin doktor bilgisi altında kullanımının  gerekliliğidir.

Kantaron yağı sindirim açısından da fayda sağlamaktadır. Sindirim sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir. Özellikle kabızlık ve şişkinlik sorunları olanlar için önerilen yemek öncesi az miktarda tüketimdir. Böylelikle gaz sancıları ya da karın  ağrıları yaşanmaz. Kantaron yağı içeriğinde çeşitli bileşenler, vitaminler ve mineraller vardır. Bunların etkileri saç sağlığında da yardımcıdır. Korunması ve saçların güçlenmesinde etkili olan kantaron yağı özellikle koparak dökülmeleri ya da kırık oluşumlarını azaltır. Saçlar canlanır, gürleşir ve parlak bir hal alır. Saçlarda kepek oluşumunu ve egzama  sorunlarını da önler. Haftada 1 ya da 2 kez kullanım yeterli olacaktır.

Kantaron Yağı Türleri

Kantaron yağı iki tür türde bulunmaktadır. Biri sarı diğeri kırmızı yağ türüdür. Kırmızı kantaron yağı taze bitkilerden; sarı olan ise kurutulmuş bitkilerden elde edilir. Faydaları genel olarak aynıdır.

Kantaron yağı kullanım şekillerine gelince; aslında kullanılmadan önce mutlaka bir cilt testi yapılması önerilir. Özellikle alerjik olanlarda bu durum son derece önem taşır. Birkaç damlanın bileğe sürülerek 1 gün süreyle bekletilmesi halinde kaşıntı ya da kızarıklık olmadığı sürece kullanımın sorun olmayacağı söz konusudur. Masaj açısından kullanım gerekiyorsa, birkaç damla yine yeterli olacaktır. Yağ yoğun bir yapıda olduğundan önerilen zeytinyağı ile inceltilmesidir. Özellikle migren ağrıları çekenler için başa masaj yapılarak çözüm alındığı da kanıtlanmıştır. Bir başka kullanım şekli ise kantaron çayıdır. Bu çay sinir sistemine iyi gelecek ve rahatlatacaktır.

Kantaron Yağının Zararları 

Kantaron yağı çay olarak tüketimlerde en  fazla 2 fincan şeklinde olmalıdır. Fazla tüketimler ishale neden olur. Vücut yağı sürüldüğünde kızarıklık ve kaşıntı yapıyorsa kullanım kesilmelidir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Kronik hastalıkları olanlar kullanmamalıdır. Fazla tüketim saç dökülmesine de neden olabilir.

Kantaron yağı kullanımı yanık ya da yara üzerinde kullanılarak olumlu sonuç alınabilir. Bakım yağı amaçlı kullanımlarda güneşe çıkılmayacak saatler seçilmelidir. Yinelemekte yarar vardır ki mutlaka alerji testi öncesinden yapılmalıdır. Bunun da kantaron yağı direkt içme, çay olarak içme şeklinde de faydalarından yararlanılır. Kantaron yağının yan etkilerine gelince; her doğa bitkisinin yan etkisi olduğu gibi bu bitkinin de vardır. Bu yüzden kullanım dozu önem taşır. Hele ki hassas durumları olanların mutlaka doktor kontrolü ya da bilgisi altında olunması önem taşır.

Kantaron Yağı Faydaları, Kantaron Yağı Fiyat *2022

Kantaron Yağının Yan Etkileri

Kantaron yağı uzun süreli kullanımlarda kaşıntıya yol açar. Doğrudan içimlerde fazla olduğunda kan şekerini düşürür, hamile kadınların kullanımı kesinlikle yasaktır, yüze uygulanıp güneşe çıkma halleri lekelenmelerin oluşumunu sağlar.

Kantaron yağı özellikle cilt açısından değerlendirilecek olunursa, sayısız faydalar içerir. Özellikle yara ve yanıklarda yardımcılığı yadsınamaz bir gerçektir. İltihap oluşumuna engel olur, kişiyi sakinleştirir, antibakteriyel özelliktedir. Kanamaları durdurucu etkisi de kayda değerdir. Özellikle iç kanamalarda sonlandırıcı etkisi bilinmektedir. Romatizma ağrılarını dindirir. Alternatif bir çare olarak görülen kantaron yağı eklem dostu denilebilir. Eklem ve kas ağrılarında masaj yöntemi ile etkiler yaratılır. Kaza sonuçlarında derideki yara iyileşmelerinde etkisi büyüktür.

Kantaron Yağı Nasıl Elde Edilir?

Kantaron yağı, bitkisi, çiçeği ve sapıyla birlikte kurutulur. Kuruyan bitki bir kavanoz içerisinde bekletilmeye alınır. Üzerine saf zeytinyağı ile doldurulup ince bir bezle ağız kısmı kapatılır. 5 gün boyunca güneş altında bekletilir. Sonrasında hava ile temasının kesilmesi için kavanoz kapağı kapatılır. Yine 40 gün kadar güneşte bekletilme sağlanır. Bu süre sonunda şişelere konulur ve güneş almayan ortamlarda muhafaza edilir. Herhangi bir katkı maddesi olmadığından kullanım süresi de uzun sürelidir.

Kantaron yağı kullanımı önceleri Avrupa ülkelerinde çok yaygın olup şifa amaçlıdır. Özellikle cildin yenilenmesi, tekrar eski elastikiyetini sağlamaları açısından ve yine özellikle yatalak hastalar için oluşan yaraların tedavisinde yardımcı olmuştur. Bitkinin sakinleştirici özelliği olması stresten uzak olunması adına çay tüketimi şeklinde yaşamlara dâhil olmuştur. Depresyon, adet dönemi ve menopoz sorunları ile birebir baş etme özellikleri vardır. Kullanım doğru olduğu takdirde alınacak başarı oranları ve yararlar da bir o kadar artacaktır.

 

Baha

Gelişen moda trendlerini baz alarak en güncel saç önerilerini paylaşan bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu