Sağlık Önerileri

Sumak Çayı Faydaları Nedir?

, Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarından birisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak, sumak sadece yemeklere lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık için de birçok faydası vardır. Sumak çayı da birçok çay gibi son zamanlarda popülerlik kazanmıştır ve birçok kişi tarafından tüketilmektedir. Bu yazıda, sumak çayının faydaları ve hazırlanışı hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Sumak Çayı Faydaları

Sumak sadece yemeklere lezzet vermekle kalmaz, aynı zamanda birçok sağlık faydasını da bizlere sunar. Sumak çayı, son zamanlarda popüler bir durum almıştır. Hadi gelin bu güzel çayın faydaları neler bir göz atalım:

 1. Bağışıklık Sistemi

Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle bağışıklık sistemi sağlığı için faydalıdır. Antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarını önlerler. Sumak çayı ayrıca, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan C vitamini açısından bakılınca fazlası ile zengindir.

 1. Sindirim Sistemi

Sumak çayı, sindirim sistemi sağlığına da faydalıdır. Sumak, mide asidini nötralize edebilir ve mide yanması gibi rahatsızlıkları hafifletebilir. Ayrıca, bu çay sindirimi kolaylaştırabilir ve kabızlık gibi problemleri azaltabilir.

 1. İdrar Yolu Sağlığı

Sumak çayı, idrar yolu sağlığı için de faydalıdır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde, böbreklerinizi temizler ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabilir. Ayrıca, sumak çayı, vücutta biriken toksinleri de atarak genel olarak sağlığı iyileştirebilir.

 1. Diğer Faydaları

Sumak çayı, ayrıca iltihapları azaltıcı ve ağrı kesici özellikleriyle bilinir. Bu nedenle, eklem ağrıları, kas ağrıları ve baş ağrıları gibi rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir. Sumak çayının stresi azaltıcı ve uykuyu düzenleyici özellikleri de vardır.

Sumak Çayı Faydaları Nedir? Sağlık Önerileri

Sumak Çayı Nasıl Yapılır?

Sumak çayı yapmak oldukça kolaydır ve malzemeleri çoğu zaman evde mevcuttur. Sumak çayı nasıl yapılır, adım adım tarifi:

Sumak Çayı Malzemeleri:

 • 1 yemek kaşığı sumak
 • 2 su bardağı su
 • Bal (isteğe bağlı)

Sumak Çayı Yapılışı:

 • İlk olarak, bir çaydanlıkta 2 su bardağı suyu kaynatın.
 • Kaynar suyun içine 1 yemek kaşığı sumak ekleyiniz.
 • Sumak, suya ekledikten sonra ocağı kapatın ve karışımı 5-10 dakika demlenmeye bırakın.
 • Sumak çayı demlendikten sonra, çayı süzün ve isteğe göre bal ekleyin.
 • Hazırladığınız sumak çayını sıcak veya soğuk olarak servis edebilirsiniz.

Sumak çayını anlattığımız adımları takip ederek çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Sumak Çayı Nasıl Yapılır?

İbrahim Saraçoğlu, Türkiye’nin önde gelen bitkisel tedavi uzmanlarından biridir. Kendisi, doğal yollarla sağlıklı yaşamı teşvik eden birçok bitkisel çay tarifi paylaşmıştır. Sumak çayı da İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği sağlıklı içeceklerden biridir. Sumak çayı, lezzeti ve sağlık faydaları nedeniyle ön plana çıkmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu sumak çayı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız hadi gelin hep beraber bir göz atalım:

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı sumak

2.5 su bardağı su

Yapılışı:

 • İlk olarak, bir çaydanlıkta 2 su bardağı suyu kaynatın.
 • Kaynar suyun içine 1 yemek kaşığı sumak ekleyin.
 • Sumak, suya ekledikten sonra ocağı kapatın ve karışımı 5-10 dakika demlenmeye bırakın.
 • Sumak çayı demlendikten sonra, Süzün ve isteğe göre bal ekleyin.
 • Hazırladığınız sumak çayını sıcak veya soğuk olarak servis edebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu sumak çayının sağlık faydaları da oldukça fazladır. Ayrıca, sindirim sistemini düzenleyerek sindirim problemlerinize çok iyi gelir.

Sumak Çayı ile Zayıflama

Günümüzde herkes sağlıklı olmak istiyor ve bunun için farklı yöntemler deniyor. Bu yöntemler arasında sumak çayı da var.Sumak çayı çok eski zamanlardan beri tüketilen bir bitki çayı. Sumak çayının etkisi sağlıklı yaşam ve zayıflamada oldukça büyüktür.

Sumak çayının içerdiği vitaminler ve mineraller vücudunuzu besler ve sizi sağlıklı tutar. Sumak çayının özellikle zayıflamada etkisi oldukça iyi. Tüketirken vücudunuzu kurutmadan ve kilo vermek için yiyip içmeme gibi şeyler yapmanızı önermiyoruz.

Çünkü sumak çayı sadece vücudunuzu destekleyen bir içecek. Sumak çayının tüketilmesinin diyetinize ve sporuna da dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.Sumak çayı içerisinde bulunan lifler sayesinde vücudunuzda toksinlerin atılmasını sağlar. Bu sayede bedeninizin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Ayrıca sumak çayının kolesterolü düşürücü özelliğiile kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.Sumak çayınıniki önemli etkisi daha var. Birincisi, sumak çayının vücudunuzu toksinlerden temizleyerek size enerji sağlayacağı veikincisi, metabolizmanızı hızlandıracak etkisi vardır.

Bu sayede vücudunuzun yağ yakmasını ve kalorileri daha hızlı yakmasını sağlar.Sumak çayının faydalarının çok olmasına rağmen, herkes için uygun olmadığını unutmamanız gerektiğini söylemek isteriz.

Özellikle gebe kadınlar, karaciğer hastalığı olan kişiler ve kalp hastaları gibi özel durumları olan insanlar sumak çayı kullanmamalıdırlar.

Ayrıca soğan suyunun da bir çok faydası bulunmaktadır. Kilo vermek için ve bir çok sağlık faydasını öğrenmek için  makalemize mutlaka göz atmanızı öneririz.

Baha fotoğrafı

Baha

Gelişen moda trendlerini baz alarak en güncel saç önerilerini paylaşan bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu